המוזיאונים הפתוחים פועלים בתוך גני התעשייה תפן, תל-חי ועומר. מיקומם בפריפריה, בגליל ובנגב, אינו מקרי, ונובע מהרעיון של מייסד גני התעשייה והמוזיאונים, סטף ורטהיימר, הדוגל שנים רבות באיזון הולם בין המרכז לפריפריה.

המוזיאונים בתפן ובעומר מציגים ממיטב האמנות הישראלית בתערוכות קבועות ומתחלפות. בתפן פעיל גם המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית, מרכז מורשת הייקים. לצדם שוכנים המוזיאון לתעשייה, המציג תערוכה אינטראקטיבית 'זרעים של פלסטיק', ותצוגת המכוניות המקבילה לזו שבעומר. בתל-חי מוצגות יצירות ממיטב אמנות הצילום הישראלי והבין-לאומי בצד תערוכה דידקטית על טכנולוגיית הצילום. שילוב ייחודי זה מניע מבקרים לתור את המוזיאונים ולחוות חוויה יוצאת דופן.

כל התערוכות המתחלפות מלוות בהפקתם של קטלוגים המכילים מאמרי מחקר בנושאים אמנות, היסטוריה ופילוסופיה של האמנות.
בעידן שלטון המדיה והאמצעים הווירטואליים מספקים מתחמי המוזיאונים למבקרים מגוון חוויות בלתי אמצעיות על-ידי חשיפה למוצגים אותנטיים, התבוננות, למידה, חוויה אסתטית והתוודעות לפן ההיסטורי, שאת כולם יחדיו ניתן לחבר למושג החשוב 'תרבות ישראלית'.

תפקידן של מחלקות החינוך הפעילות במוזיאונים הוא להסביר למבקרים ולהסב להם חוויה שתאיר את השילוב המיוחד בין תעשייה, אמנות והיסטוריה המאפיין את הגנים. אנו מקווים שההבנה והרושם שיותיר שילוב חשוב זה ילוו את התלמיד הצעיר, כמו גם את המבקר המבוגר, גם לאחר ביקורם במוזיאונים הפתוחים בתפן, בתל-חי ובעומר.