ארדין הלטר – ציורים

ארדין הלטר חי ויוצר בפרדס חנה, בבית מוצנע מוקף עצים ופרחים, אשר הטבע ובעלי הבית מעניקים להם חופש צמיחה. זהו אי של שלווה בתוך עולם סוער. משהו מהסביבה הטבעית חודר גם ליצירותיו של הלטר, שתערוכתו במוזיאון הפתוח בתפן נותנת במה לציור במיטבו. ההרמוניוֹת הצבעוניוֹת ביצירותיו יוצרות תחושה של שקט, אבל הצורניות שלהן מעוררת סערה גדולה על הבד. בציוריו של הלטר המציאות מתורגמת למערכת מופשטת של צורות וצבעים, והיחס בין מערכת הצורות לבין הצבעוניות המופשטת יוצר אינטראקציה מיוחדת בין הצופה ליצירות.

התערוכה מזמנת לצופים אפשרות להתבונן ביצירות רבות של הלטר ולבחון את התפתחותו של האמן ואת דרכי ההתמודדות המגוונים שלו עם נושאים שונים השבים וחוזרים ביצירתו. העבודות נוצרו בהשראת מראות מהטבע ומבנים אדריכליים, ואלה רק נרמזים ביצירות. רמיזה זו הופכת את היצירות למעניינות ומרתקות ומקנה להן רבדים מגוונים, ובכך ייחודן.

חלק מהציורים בתערוכה עוסקים בזיכרונות האישיים של הלטר משהייתו באיראן לפני יותר מ-30 שנה – זיכרונות חיוביים הנוגעים לארץ, לאנשיה ולאדריכלות שלה. לדברי האמן, הציורים עוסקים גם בדאגה לעצים ובהרס של הסביבה; בתחושה שההווה חובר אל שכבות העבר, ושהעבר הוא בעת ובעונה אחת ברוטלי ומעשיר כמו ההווה. הם עוסקים בהליכה על גשר צר בין דורות העבר ובין הדורות העתידים לבוא; בעצים חיים הנטועים ברקבובית של יערות העבר. "הציורים עוסקים בצורך שלי לצייר", אומר הלטר, "הם אינם עוסקים בפחד, אלא בצורך היצירתי המניע אותי".

תהליך היצירה המורכב של עבודותיו של הלטר מדגיש את התפקיד החשוב שיש עדיין לציור המסורתי במאה ה-21, בעולם של טכנולוגיה מתקדמת. לציור המסורתי אין תחליף כמדיום המביא לידי ביטוי את עולמו הפנימי של היוצר ואת האופן שבו נקלט הדימוי החיצוני מבעד עיניו, מוחו ורגשותיו של האמן.