מרכז מורשת הייקים

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית - מרכז מורשת הייקים - נוסד על-ידי ישראל שילוני ז"ל בבניין עיריית נהריה בשנת 1968, ועבר לגן התעשייה תפן בשנת 1991. בשנת 2004 נחתם חוזה שותפות בין הנהלת המוזיאון להנהלת ארגון יוצאי מרכז אירופה, ושנה לאחר מכן נחנך המוזיאון החדש.

המוזיאון מספר את סיפור עברה המפואר של היהדות דוברת הגרמנית בארצות מרכז אירופה עד ימי מלחמת העולם השנייה. כמו כן, מציג המוזיאון בהרחבה את פועלם של היהודים הייקים בארץ ישראל בתחומים רבים, ואת השפעתם על צביונה המערבי של מדינת ישראל.

התצוגה במוזיאון מחולקת על-פי נושאים, ומוקרנות בו מצגות אינטראקטיביות בנושאים:
תעשייה ומסחר, אדריכלות, רפואה, משפט, התיישבות, חינוך ואמנויות הבמה, שהוכנו בעקבות תחקירים מעמיקים של מומחים. המצגות פורסות לעיני הצופים בשפה חזותית, בהירה ומרתקת ובאמצעות תצלומים אותנטיים וסרטונים, את תרומת יהדות מרכז אירופה בתחומים אלה.
בארכיון המוזיאון שמורים תעודות, מכתבים, תצלומים וחפצים רבים. כל אלה נתרמו במטרה לשמרם ולאפשר מחקר על-ידי חוקרים מישראל ומחוצה לה על היהדות דוברת הגרמנית.

בספריית המוזיאון כ-5,000 כותרים, רובם בגרמנית, המשרטטים תמונה מקיפה של הפעילות הספרותית, בפרוזה ובשירה, ושל המחקר המדעי של יהודי מרכז אירופה.

על מנת לראות את חומרי הארכיון, שנסרקו והועלו לאתר פרויקט רא"י, ניתן ללחוץ כאן

במוזיאון מוקרנים, לפי הזמנה, סרטים שהופקו במיוחד על-ידי המוזיאון הפתוח, המתעדים את פועלם של הייקים.
באולם התערוכות מוצגת תערוכתו של אמן התחריט הרמן שטרוק (1876 - 1944), יליד ברלין, המתמקדת בפועלו האמנותי בשנות חייו בחיפה. בתערוכה חומרים מתוך עזבונו האישי של האמן,שנתרמו למוזיאון באדיבות מיכאל ברנשטיין.
ובאולם התערוכות המתחלפות מוצגת התערוכה 'הייקים בחינוך: ערכים אחרי 70 שנה'.
המוזיאון משתרע על פני 400 מ"ר, בשתי קומות, ומצויד במעלית לשירות האורחים.

מנהלת ואוצרת המוזיאון: רותי אופק
יו"ר ועדת המורשת: רונית ורד
עיצוב חלל ותערוכה: דודי גל
צוות הארכיון: יהודית בר-אור ונילי דוידסון
צוות הקמה מארגון יוצאי מרכז אירופה: מיכל כצנלסון, כתריאל צימט, משה הראל ועדי כהן

סרטון - לעצור את הרגע החולף