תערוכת הגלגל

העדויות הראשונות לשימוש בגלגל מתוארכות באלף הרביעי לפנה"ס. במהלך השנים אפשרה המצאת הגלגל שיפור ניכר בתנאי המחייה של האדם והובילה לתמורות מרחיקות לכת בהתפתחות החברה האנושית. השפעתו ניכרת בתחומים כה רבים, עד כי קשה לדמיין כיצד היו נראים חיינו בלעדיו.
הגלגל הוא מכשיר שכוחו בפשטותו. תפקידו הבסיסי ליצור תנועה ולהעביר כוח במערכות הנעה. השימוש בגלגל מאפשר לשאת משאות כבדים ולשנע סחורות ממקום למקום. כך השתפרו בזכותו תנאי המסחר, נוצרו קשרים בין עמים וארצות, השתכללה החקלאות, ובהמשך גם התפתחו התעשייה המודרנית ומבנה החיים העירוני. צורתו הגיאומטרית המושלמת של הגלגל הציתה את דמיונם של מדענים ושל אמנים, שניסו למצוא בה חוקיות ומשמעויות סמליות.
החיבור בין עולם התעשייה ובין עולם האמנות וחיי היום-יום עומד במוקד תערוכת הגלגל. שילוב בין-תחומי זה מאפיין את מרחב העשייה הייחודי של המוזיאון הפתוח שבגן התעשייה תפן.
התערוכה 'לא המצאנו את הגלגל' מזמינה את המבקרים ללמוד פרקים נבחרים בהיסטוריה של התפתחות הגלגל, להתנסות בהרכבת מערכות גלגלי שיניים, לבחון מכשירים המנצלים את התנועה הסיבובית לצורך הפקת צליל או הנפשה, ולצפות ביצירות אמנות שנוצרו בהשראת צורתו ותנועתו. התערוכה מתאימה לכל המשפחה.
"אם לסבתא היו גלגלים... " היא כבר הייתה מתגלגלת לתערוכת הגלגל...
בואו להתגלגל גם אתם...
מחלקת החינוך
המוזיאון הפתוח תפן