הרמן שטרוק - אמן ההדפס

ראשיתו של פרויקט הרמן שטרוק – הכולל תערוכה וספר המלווה אותה - בתערוכה צנועה במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית אשר במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן (2005). במוזיאון הוקדש חדר לשטרוק, ובו נתלו תחריטים, ליתוגרפיות וציורי צבע של האמן מתוך עזבונו, והוצבו מעט הרהיטים שהיו בביתו ברחוב ארלוזורוב 23 בחיפה, שבו שחזר למעשה שטרוק את הסטודיו שלו בברלין.
עזבונו האישי של הרמן שטרוק, שהיה בבעלותו של מיקי ברנשטיין (תל אביב) ועבר למוזיאון ליהדות דוברת גרמנית, הוא המקור למרבית החומרים שנאצרו בתערוכה ונזכרו בספר. בעיזבון יוצא דופן זה, שנשמר בנאמנות על-ידי בעליו, אפשר למצוא, מלבד מכלול יצירתו הגרפית של הרמן שטרוק, גם ציורי שמן ואקוורלים, מכתבים אישיים ומכתבים שקיבל מאישי ציבור ומאנשי רוח חשובים בתקופתו, ספרייה מרשימה וכן סקיצות, פנקסי רישומים, יומני מסע ואלבומי תצלומים. כל הפריטים הגיעו מברלין לביתו של שטרוק בחיפה, ורובם נמצאים אצלנו במוזיאון.

רק לעיתים נדירות זוכים אוצרים לעבוד עם שפע כזה של פרטים המרוכזים יחדיו, ומאפשרים התבוננות מעמיקה וראשונית בעולמו המקצועי והאישי של האמן. יצירות האמנות של שטרוק לצד חפציו האישיים הם עדות חיה לעולמו הייחודי, ומעלים לדיון את השניוּת הגרמנית-ארץ-ישראלית המאפיינת את חייו ואת יצירתו.